FIND THE ANSWERS

What is the unit rate in miles per gallon if 325 miles are traveled on 13 gallons of gas?

Answer this question

  • What is the unit rate in miles per gallon if 325 miles are traveled on 13 gallons of gas?


Answers

This video provides an example of how to determine a unit rate by determinig miles per gallons given a distance traveled on a certain number of ...
Read more
Positive: 88 %
A unit rate is a rate where the second quantity is one unit, such as $34 per pound, 25 miles ... Unit Rates. A rate is a ratio ... 230 miles 4 gallons = 57 ...
Read more
Positive: 85 %

More resources

Calculating Your Car's Miles Per Gallon (MPG ... Fill up your car's gas tank all ... Divide the miles traveled by the amount of gallons it took to refill ...
Read more
Positive: 88 %
Americans aren't stupid. We're just badly informed. And occasionally, stubborn. Why else would we ignorantly cling to using miles per gallon as the way to ...
Read more
Positive: 83 %
Calculating miles per gallon yourself ... Home » Cost of Living » Cost of Gas » Calculating Miles Per Gallon. ... So the units would be as follows ...
Read more
Positive: 69 %
Marisa’s car gets an average of 28 miles per gallon of gas. She plans to drive 200 miles ... traveled at an average speed of 45 miles per ... Rate & Unit ...
Read more
Positive: 46 %

Show more results

Anonymous67110
Login to your account
Create new account